Ömer ile Zehra Tartışırken Yolda Nerdeyse Araba Çarpacaktı Zehra ya Ömer Kurtardı Son Anda. Yener Demir’in Evini Öğrendi ve Evine Gizlice Girip Evin Altını Üstüne Getirdi.

Yener yat kulübünde Zehra’nın çalıştığı yeri ve patronunu öğrenmek istedi. Garsona Ömer’i gösterdi Demir’i gören garson Demir’in adını soyadını söyledi. Yener de Demir misin? Çinko musun görelim derken Alev geldi.  Zehra yı takip ederken Asya’nın yanında görmüş ve Asya’nın annesi zannediyor Alev’i.

Demir’i de babası Asya Alev ile Demir’in çocukları. Zehra’nın patronları bunlar ne güzelmiş. Yener’in aklında olanlar bunlarda hiç biri doğru değil.

Ne Demir Alev ile evli. Nede Asya Alev ile Demir’in kızı. Uçmuş bu Yener hem de çok fena. Birde demez mi bu Zehra’nın patronu mu? Yoksa sevgilisi mi? cevap veriyorum hiç birisi.

Zehra Ömer Kervancıoğlu ile evli. Yener efendi sen yanlış iz üzerindesin boşa zaman kaybı senin ki.

Ömer Demir ile toplantı için gelmişti yat kulübüne ama ne yazık ki Demir’e gelen bir telefon toplantının iptal olduğunu, ihaleden Hilmi Yılmaz dışında herkes çekilmiş. Alev geldi o da öğrendi bunu ve Ayşe abisini aradı Zehra ile bir konuda konuşmak istediğini söyledi.

Bu sayede de Ömer Zehra’nın evde olmadığını öğrenmiş oldu. Toplantı da iptal olunca Zehra yı nerede bulacağını adı gibi bilen Ömer mahalleye gitti.

Zehra da evden Ökkeş amcanın arabasının arkasına saklanarak gizlice kaçmış mahalleye gelmişti zaten. Ömer Zehra ya ne kadar mahalleye gitmeyeceksin derse desin, söz dinlemiyor ki Zehra. sonra da Ömer zorba oluyor.

Ömer Zehra ya ne dedi? adamların biri hastanede, diğeri dışarda tehlike devam ediyor bugün gitme tehlike geçince mahalleye gidersin dedi. Zehra dinledi mi?  hayır. İnatçı keçi Zehra.

Ömer aradı açmadı bile telefonu. Sevim de hemen Yener’i aradı seninki geldi gel diye.

Nerden Zehra Yener’in oluyor konuşmalarına dikkat etsen Sevim iyi olacak.

Yener de saka diye bir arkadaşını aradı Demir’in adını soyadını verdi adresini öğrenecek.

Ömer yolda çok sinirli neden telefonu açmadığını biliyorum, seni nerede bulacağımı da dedi. haklısın Ömerciğim. İnatçı keçi Zehra sözünü dinlemedi mahalleye evine gitti, elinle koymuş gibi bulacaksın onu orada.

Salim amca bizi merak etme patronların sana kızmasın biz iyiyiz dedi. evden çıkacakken Yasemin geldi yine konuşamadık deyince, bir kıyafetini sorup odaya geçtiler böylelikle odada biraz konuştular abla kardeş.

Zehra da evden çıktı Ömer 3 kez aramış açmadı Zehra Ömer’in bu 3 aramasını kesin anladı evde olmadığımı, delirmiştir şimdi dedi. Sende söz dinleseydin Zehra, sonra gidersin dedi. inadına yapar gibi şart mıydı gizlice gitmen.

Yener çıktı araba ile karşısına Zehra’nın, Zehra Yener’e git dedikçe, Yener; senin gittiğin bütün yolların sonunda ben varım dedi. o an Ömer bir kere daha aradı Zehra yı açmadı Zehra.

Yener zorla Zehra’nın kolunu tuttu canı acıdı Zehra’nın ve o an Ömer geldi arabayla ve Yener ile Zehra yı birlikte gördü.

 

Zehra da Ömer’i gördü. Önünde Ömer, arkasında Yener vardı. Ömer sinirli bir şekilde bakarak bin arabaya dedi. Her seferinde Zehra yı mahallede Yener’in yanında görmek artık Ömer’i çileden çıkarıyordu.

Yener Ömer’e, Ömer Yener’e baktı. İki erkek bir bayan, erkeklerden biri için Zehra sevdiği kız, Erkeklerden biri Ömer için Zehra bir eş. Eşine sahip çıktı Ömer bin arabaya dedi ve Yener’e de o benim eşim der gibi baktı ama nerden anlayacak Yener. Daha Demir’i bilmeyen Ömer’i mi bilecek.

Giden arabanın arkasından öylece bakakaldı Yener sana da gününü göstereceğim diyerek, bu ne kin? Bu ne hırs? Bu ne öfke Yener? Zehra sana yar olmaz anla artık bunu. Onun yâri Ömer.

Zehra Ömer’e arabada, Ben sana söylemiştim geleceğimi deyince, Ömer baban için diyerek bir imada bulundu. Bana babam için geleceğini söyledin ama Yener ile buluştun demeye getirdi.

Zehra da bu imayı anladı. Babam için geldim dönerken yolda karşılaştım dedi sustu.

Ömer de niye sustun? diye sordu.

Zehra da; Çünkü, anlatsam da dinlemeyeceksin, dinlesen de inanmayacaksın hep yaptığın gibi diyerek Ömer’in onu doğru bir şekilde dinlemediğini dile getirdi.

Bir yerde burada Zehra da haklı. 

Evet Ömer dinlese bile inanmıyor. Çünkü, gördükleri ile duydukları birbirini tutmuyor, bu sebeple de Ömer Zehra dan duyduklarına değil. Kendi gözleri ile gördüklerine inanıyor. Ama kendi gözleri ile gördüklerinin iç yüzünü bilmediği içinde büyük bir yanılgıya düşüyor Ömer.

Evet Ömer’in gördükleri doğru ama görünen madalyonun bir de görünmeyen yüzü var işte onu Ömer göremiyor. Göremediği içinde hep Zehra yı suçluyor. Oysa ki madalyonun iki yüzü vardır bir görünen bir de görünmeyen yüzü. 

Görünen yüzünden herkes istediği sonucu çıkarır. Asıl mesele o madalyonun görünmeyen yüzünü de görebilmek madalyonu bir bütün olarak değerlendirebilmektir. Ömer bunu şuan için yapamıyor.

Ömer’in Zehra ile birlikte yaşadığı olayların bir görünen yüzü, birde görünmeyen yüzü var. Ömer için bu olayların görünenin görünmeyen yüzünü anlaması için biraz zamana, biraz doğru bilgiye, biraz da doğru zamanda doğru yerde olup, doğru dinlemeye ihtiyacı var. Bütün bunlar olduğun da Ömer bir resmin bütününü tam olarak görebilecek. 

Şuan için Ömer resmin sadece yarısını görüyor, yarısı yok o sebeple de resimde ne var tam olarak anlayamıyor, anlasa da yanlış anlıyor. Tekerleme gibi oldu Ömer hepsi senin yüzünden, bana yeniden yazma aşkını verdin ya ne diyeyim ben sana Erkan kardeşim ?  

Yener de ne zaman Zehra dan hayır yanıtını alsa, git başımdan Yener dese, soluğu Sevim’in kapısında alıyor. Ondan medet umuyor da Sevim’in kendine hayrı yok ki sana hayrı dokunsun Yener.

Yener, Sevim’in kapısını çalınca, Sevim Zehra daha yeni çıktı deyince, Yener gördüm o her zaman ki adamın arabasına bindi gitti gözlerimle gördüm deyince. Sevim de iş yerinden birileridir, almaya gelmişlerdir diye ortamı yumuşatmak istese de olmadı.

Kızın antin kuntin yerlerde geziyor diyor. Nesi antin kuntin Ömer’in eşi olarak statü atladı Zehra o sebeple öyle senin dediğin gibi antin kuntin yerlerde gezecek tabi ki de Zehra.

Yener daha beni tanımamışsınız diyerek tehdit etti, bu oyunun sonun da canı yanan ben olmayacağım, oyunu benim kurallarıma göre oynayacağız, nefesim ensenizde diyerek gitti.

Ne zaman rahat bıraktın ki şu insanları Yener. Olmuyor, işte Zehra seni istemiyor bunu ne zaman anlayacaksın?

Sevim de bütün hırsını Zehra dan çıkarmak için onu aradı ama Zehra açmadı Ömer ile arabadaydı. Ömer de Zehra’nın çalan telefonu açmamasına sinirlendi nede olsa daha yeni Yener ile görmüştü Zehra yı.

bu telefon bardağı taşıran son damla oldu Ömer için ve arabayı yolun ortasında ani bir fren yaparak durdurdu.

Bu ani frenlerin yüzünden bir gün canınız fena yanacak Ömer aman dikkat et. Zehra da çok tatlı bir şekilde ne yapıyorsun? dedi ya çok hoşuma gitti. Hiç, iyiyim Zehra sen ne yapıyorsun? demek geldi içimden  ?

Ömer’e hiç bulaşmayayım ben o şuan sinir küpü dokunanı yakacak vaziyette. Arabadan indi Zehra’nın kapısını açtı, in diyor. Hayda ne inmesi Ömer yoluna devam etsene eve gidiyordunuz siz hadi öfkene hakim ol da evinize gidin paşa paşa.

İndirdiğin Zehra ya, birde bin diyeceksin, bakalım o binmek isteyecek mi?

Ömer Zehra yı arabadan indirdikten sonra karşısına geçti ve bu hep böyle mi devam edecek? 6 ay boyunca bana hep yalan mı söyleyeceksin? Beni zor durumda mı bırakacaksın? dediğinde

Zehra izin verseydin bunların hiç biri olmayacaktı dedi.

İyi de Zehra Ömer sana gidebileceğini ama bugün olmaz dedi. Sen söz dinlemedin ki. 

Ayrıca Ömer Zehra sana yalan söylemiyor, doğruyu söylüyor da, bazen o doğrularda sana söylemediği atladığı, unuttuğu eksik noktalar oluyor. İşte o eksik yerleri sen bilmediğin için Zehra yı yalan söylüyor sanıyorsun. 

Birde senden habersiz iş yapıyor. Haber verse izin vermeyeceğin için yapıyor bunu da. yani her ikinizde haklısınız da hatalısınız.

Aklıma bir Nasreddin Hoca fıkrası geldi. Haklısın Diyor Hocamız ?

Nasreddin Hoca, kadılık yaparken bir gün bir ahbabı burnundan soluyarak gelmiş. Hasmı için söylemediğini bırakmamış. Sonra:

– Hocam, Allah aşkına söyle, demiş, haklı değil miyim?

Hoca ne yapsın?

– Haklısın, demiş.

Ahbabı sinirleri yatışmış olarak gitmiş. Onun hemen arkasından hasmı gelmiş. Bu defa da o başlamış atıp tutmaya, yok bana şöyle, yok böyle yaptı demeye. O da Hoca’ya sormuş:

– Haklı değil miyim?

Hoca:

– Vallahi çok haklısın, demiş.

Adam da sakinleşerek gitmiş. Tüm bunlara tanık olan Hoca’nın karısı bile bu işe şaşırmış kalmış.

– Senin kadılığında bir garip Hoca Efendi. İkisine de sen haklısın dedin. Hiç öyle şey olur mu?

Nasreddin Hoca hanımının yüzüne bakıp:

– Hatun, demiş, sen de haklısın!  ?

Bizim çiftin hali de bu fıkraya döndü ?

Zehra; Babam deyince, Ömer ; haklı olarak gördüğü manzara karşısında bana babam diyorsun ama ben geldiğimde Yener vardı yanında demeye getirdi. Zehra da haklı olarak, sen gördüğüne inanırsın bana değil dedi. Ben babamı gördüm dönerken de yolda onunla karşılaştım. Dedi.

Zehra sana doğruyu söylüyor Ömer. Burada onu suçlama, tamam sen gördüğünü söylüyorsun da hiç düşünmüyor musun, Zehra ya doğruyu söylüyorsa diye?

Birde Ömer demez mi, onu görmek için aileni kullanmana gerek yok, gözlerimle gördüm onun kolları arasındaydın. 

Yok artık Ömer bende gördüm Zehra ile Yener’i hiç de senin gördüğün gibi kollarının arasında değildi. İstersen sen bir göz doktoruna git de gözlerine baksınlar ne dersin yakışıklı ?

Okkalı bir tokadı hakkettin Ömer bey, gel buraya ağzına biber süreceğim senin, ne demek kollarının arasındaydın? kaçma gel buraya, tutun şu yakışıklıyı ağzına birer süreceğiz Zehra ya Yener’in kolları arasındaydın dedi. Hak etti biberi.

Zehra da daha fazla dayanamadı ve yürüyerek Ömer’in yanından uzaklaştı. Tayfun da Ömer’i aradı o sırada, evin etrafında şüpheli bir şahıs görülmüş dikkatli olun dedi. Ömer de Zehra’nın peşinden gitti.

Durdurdu Zehra yı Ömer ve seninle kaybedecek zamanım yok acil eve gitmeliyiz dedi ve Zehra da bırak gelmeyeceğim diyerek yola doğru yönelince, beyaz bir araba süratle geldi. Neredeyse Zehra ya çarpacaktı araba ama Ömer ani bir refleks hareketle Zehra yı kolundan tuttuğu gibi kendine çekti ve birlikte yere düştüler.

İşte şimdi Zehra senin kollarının arasında Ömer. Yener’in asla kollarının arasında olmadı Zehra ama şuan Zehra senin kollarının arasında Ömer.  

Düştüğünüzde canınız yandı mı? yoksa  o yaprakların arasına bir minder mi sakladınız? canı acır insanın o düşme sonucunda.

Allah dan bir şey olmadı ölüm tehlikesi atlattılar. Ah Ömer ah. Zehra’nın canını bir tek ben yakarım başkasının yakmasına izin vermem diyorsun da sende çok canını yakıyorsun Zehra’nın olmuyor.

Süt dökmüş kedi gibi ikisi de arabaya yürüdüler. Biraz önce bağıran çağıran kavga eden iki insan kuş olup uçup gitmişti. Birbirlerini de kaybetmek de istemiyorlar. Ah acemi aşıklar ah.

Konağa birlikte girdiler Alev de kapıdaydı selam vermeden geçince zoruna gitti Alev’in size de iyi akşamlar dedi. Nereye akşam dışarısı günlük güneşlik daha Alev. Bunların zaman kavramını hala çözemedim ben.

Ömer ve Zehra odalarında ve Ömer Zehra’ ya üzerini değiş ve Ayşe’nin yanına in, benim yanıma gelmek için dışarı çıktığını söyledim dediğinde Zehra, neden bana böyle davranıyorsun diye sordu da cevap alamadı Zehra.

Ben söyleyeyim Zehra, 

Ömer sana bağlanmaktan ve aşık olmaktan korkuyor. 6 ay bittiğinde gideceğini bildiği içinde buna sadece bir iş bir sözleşme olarak bakıyor da, gönlü hiç de öyle söylemiyor. Her geçen gün sana daha da bağlanıyor ve sana içten içe aşık oluyor Ömer. bir gün gelecek bu korktuğu başına gelecek sana aşık olduğunun, bağlandığının, seni kaybetmek istemediğini anlayacak ve sana benim için kal gitme diyecek Ömer Zehra.

Funda bir hayal dünyasında yaşıyor. Koray ile birlikte romantik komedi izlediğini telefonda söylerken Yasemin’e, Yaseminde kendi odasının penceresinden kendisine gülen Koray’a bakıyor. Yalanı devam ettirince Funda, Yasemin sana kırmızı çok yakışıyor diyerek dalga geçti. Sonra da kendisine gülen Koray’a el sallayarak güldü. Çok hızlı genç aşıklar Koray ve Yasemin.

Müzeyyen hanımda Alev’in 6 aylığına yurt dışına gitmesini pek hoş karşılamadı. Üniversiteyi yurt dışında okuyup gelince ona söz vermiş seni yanımdan ayırmayacağım diye yani teyzesi, Alev’in gitmesini istemiyor.

Kendisinin hediye ettiği küpeleri de Alev’in neden sattığını öğrenmek için evden çıktı Müzeyyen hanım.

Salim amca insanlık edip elinde olan 20 tl yi Sevim’e verdi az biliyorum ama idare et dedi gitti. Sevim de söylenip duruyor. İdare et Sevim idare et, güzelim yıllarım idare etmekle geçti diye. Kim idare etmeden yaşadı ki bu dünya da Sevim hanım? Herkesin ömründe geçirdiği zor günleri oldu idare etsen incilerin mi dökülür. Zehra ya da laf vurmasa olmaz.

Yener az biraz ayıdır, delidir ama idare et, idare etki bu sefillikten kurtulalım diye. O başka Sevim bulaşma Zehra ya. Hem Zehra hastane parasını ödedi daha ne istiyorsun? Buldun da buluyorsun Sevim.

Üfffff şu Mehtap’a sinir oluyorum gıcık, cıyak cıyak bağırıyor abisine. Yener’inde ondan kalır yanı yok o da kardeşine bağırıyor.

Oysa Ömer ile Ayşe’nin abi kardeş ilişkisi ne güzel, ah öyle Ömer gibi bir abim olmasını ne çok isterdim, kader işte abimiz yok ne yapalım.

Ayşe, abisi ile salonda başbaşa ve Ayşe abisine; biz ne zaman bu kadar büyüdük abi? diye sordu.

Zaman çabuk geçiyor dedi Ömer. Ayşe de bir zamanlar evlenmem diyordun, aşk insanı dinlemiyor, böyle geliyor çörekleniyor kalbine diye eli ile kalbine dokundu Ayşe abisinin.

Zehra bir gün sana gelip hamileyim dediğinde bütün bu korkuların bitecek dediğinde Ömer korktuğumu nereden çıkardın dedi.

Her halinden belli Ömer korkuyorsun Zehra ya bağlanmaktan, ona aşık olmaktan ama korktuğun başına gelecek aşık olacaksın sen Zehra ya Ömer. Ayrıca Ayşe, abinin çocuğunun olması için henüz erken, o aşamaya gelemedi abin ile Zehra, senin bilmediğin derin mevzular var, o sebeple çocuk konusunu açıp da utandırma çocukları Ayşe.

Demir Ömer’i aradı ve Ömer de toplantım var diyerek Ayşe’nin yanağından öperek ayrıldı.

Odasına çıktığında Zehra bitki kitabını okuyarak bitkilerle ilgileniyordu. Ömer bir süre Zehra yı izledi. Zehra, Ömer’i fark ettiğinde neden ses vermiyorsun deyince, Ömer de ben burdaydım, duymayan sensin dediğinde Zehra dalmışım diyerek karşılık verdi.

Ve Ömer Zehra ya dün korumaları nasıl atlattığını sordu. Ekledi daha dikkatli olacaklar deyince Zehra çıkmayacağım dedi. bunu duyan Ömer de inşallah dedi. Zehra ya bir göndermeydi bu, sen böyle dersin yine gidersin manasında haksızda değil hani Ömer, bir telefon gelse gider Zehra ?

vay vay vay Ömer den bir inşallah duydum inanamıyorum Ömer sen inşallah der miydin?   

Zehra eşyalarını topladı odadan çıkacakken Ömer ile çarpıştı. Çarpışan araba  gibi bir omuz attılar birbirlerine koskoca odanın içinde de çarpıştınız ya, acemi aşıklar sizi ?

Funda Yasemin’e dershaneyi söylemediği halde, Koray’a söyledim sinemeya gidiyor muyuz? dediğinde telefonda Koray olmaz dedi.

Ömer şirkette telefonda Tayfunla konuşuyor. Bu kaçırılma olayı hakkında bir gelişme olup olmadığı hakkında ve Ömer bu adamların kiminle iş birliği yaptığını öğrenmek istediğini de söyledi Tayfun’a. Ben sana söyleyeyim Ömer onlar Alev ile iş birliği yaptı ama sen bunu hiç öğrenemeyeceksin.

Yener de Saka dediği arkadaşından Demir’in ev adresini öğrendi akşam Demir’in evine gitti. yüzünde kar maskesi ile. Ömer ve Demir de birlikte Demir’in evine gidiyorlar. Demir Ömer’in aylardır veremediği raketini verecekmiş.

Yener, Demir’in evini talan etti ne var ne yok devirdi. Yukarı çıktı yatak odasında yastığı çakısı ile delik deşik etti. Tam çıkacakken evden Demir ile Ömer geldi eve ve darmadağın evi gördüler.

Zehra dan Ömer’e;

Anlatıyorum anlatıyorum, anlamıyorsun. Yener benim sevgilim değil. O benim hiçbir şeyim değil Ömer, bunu sana bir türlü anlatamıyorum.

ANLATAMIYORUM

Ağlasam sesimi duyar mısınız, Mısralarımda; Dokunabilir misiniz, Gözyaşlarıma, Ellerinizle? Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu

Bu derde düşmeden önce Bir yer var, biliyorum; Her şeyi söylemek mümkün; Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; Anlatamıyorum. 

Orhan VELİ KANIK

 **************************

 

ANLATAMIYORUM

Hayat, bazen koskoca bir yalan
Canından bezerde insan
Tutamaz kendini dilinden
Kopar da gider en sevdiğin her anından

Anlatamıyorum Kimseye derdimi
Dayanamıyorum, dayanamıyorum
Kaçarken her zerresinden aşkın
Hep sende takılıyorum,

Zaman, unutulamayandan kalan
Ne varsa kaçar ya insan
Tutamaz kendini canından kopar da gider
En sevdiği hayatından,

Anlatamıyorum Kimseye derdimi
Dayanamıyorum, dayanamıyorum
Kaçarken her zerresinden aşkın
Hep sende takılıyorum

AKIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir